Ortognatyka

Ortognatyka może kojarzyć się z ortodoncją. Jednak o ile ortodoncja – w dużym uproszczeniu – polega na przesuwaniu zębów, o tyle ortognatyka dotyczy zmian w układzie kości szczęk, czyli w relacji szczęka – żuchwa. W Orident zajmujemy się nieoperacyjnym, ortognatycznym leczeniem pacjentów z zaburzeniami tych relacji, które bardzo często, poza skutkami natury estetycznej, powodują dolegliwości bólowe, ograniczają funkcje narządu żucia, ale również wpływają na samoocenę pacjentów.

Chirurgia ortognatyczna a ortognatyka zachowawcza

Ortognatyka zazwyczaj kojarzona jest z inwazyjnymi operacjami obejmującymi wieloodłamowe zabiegi przeprowadzane na szczęce i żuchwie, polegające na wycinaniu fragmentów kości lub uzupełnianiu niedostatków i stabilizacji specjalnymi zespoleniami. Niewątpliwą zaletą chirurgicznego leczenia ortognatycznego jest możliwość uzyskania niemal idealnego profilu. Wadą jest fakt, że operacja taka zazwyczaj nie niweluje dysfunkcji w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego i go nie rehabilituje. W efekcie pacjentom nadal mogą doskwierać np.: bóle stawu skroniowo-żuchwowego, ograniczenie ruchomości żuchwy, problemy z żuciem, połykaniem, oddychaniem – problemy te wynikają z dotylnego położenia żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym.

Nieoperacyjne, okluzyjne leczenie ortognatyczne jest kompromisem pomiędzy uzyskiwanym efektem estetycznym a rehabilitacją funkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Naszym nadrzędnym celem jest przywrócenie 100% funkcji narządu żucia (mowy, połykania, odgryzania, żucia, oddychania) poprzez remodeling stawów skroniowo-żuchwowych uzyskany dzięki przywróceniu optymalnej okluzji.

„Nie każdą wadę można skorygować metodą zachowawczą. Z mojej praktyki wynika, że około 20% pacjentów ortognatycznych wymaga leczenia chirurgicznego. Pozostałym możemy pomóc bez użycia skalpela, przywracając okluzję i rehabilitując stawy skroniowo-żuchwowe.” – Agnieszka Szygenda

Kierunki ortognatyki zachowawczej:

  • leczenie wad ortognatycznych doprzednich (np. progenia) – poprzez zmiany okluzyjne osiągamy zmiany w profilu, żuchwa jest wycofywana,
  • leczenie wad ortognatycznych dotylnych – korekta okluzji w celu wysunięcia żuchwy.

Metody leczenia ortognatycznego

Leczenie ortognatyczne w Orident przeprowadzamy dwiema metodami:

  • metoda ortodontyczna, którą stosujemy u młodzieży posiadającej zdrowe zęby oraz pełne uzębienie,
  • metoda protetyczna – za pomocą pełnych rekonstrukcji protetycznych (u dorosłych, u osób, które mają braki zębowe),
  • metoda kombinowana – u osób dorosłych z częściowymi brakami uzębienia, łączy dwie metody – ortodontyczną i protetyczną.

Dlaczego Orident

  • Znakomita diagnostyka na miejscu

W Orident dysponujemy zaawansowanym, specjalistycznym sprzętem diagnostycznym, który pozwala na bardzo precyzyjne planowanie leczenia ortognatycznego poprzez zmiany okluzyjne. Posiadamy m.in. nowoczesny aparat RTG z bardzo niską dawką promieniowania, którą można dodatkowo dostosować do wieku, płci i wagi pacjenta, tomograf komputerowy do diagnostyki stawów skroniowo-żuchwowych, kondylografię, cefalometrię, skaner wewnątrzustny.

  • Najwyższa specjalizacja

Ortognatyką zachowawczą zajmujemy się od wielu lat i z dumą możemy przyznać, że jesteśmy pionierami w bezoperacyjnym leczeniu wad ortognatycznych w Polsce. Dlatego często trafiają do nas pacjenci z całej Polski, którym naszą metodę rekomendują ich stomatolodzy.

  • Holistyczne podejście

Do leczenia ortognatycznego, jak do każdego podejmowanego w Orident, podchodzimy w sposób interdyscyplinarny. Realizując tę holistyczną koncepcję stomatologii, ściśle współpracujemy również ze specjalistami, takimi jak: fizjoterapeuta, neurologopeda, specjalista ds. żywienia.

Umów się na wizytę

+48 61 411 11 16

pacjent@orident.pl