Zalecenia
przed
i po zabiegu
sprawdź

Paradontoza jest chorobą przyzębia, atakującą tkanki otaczające ząb: dziąsło, kość, ozębną oraz cement korzeniowy. Główną przyczyną tego podstępnie rozwijającego się schorzenia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a dokładniej – bakterie gromadzące się na powierzchni i wokół zębów. Produkowane przez nie toksyny niszczą tkanki otaczające ząb, doprowadzając do zaniku kości, a w efekcie nawet do utraty zębów.

Paradontoza to poważny problem medyczny. Choć początkowe objawy choroby nie muszą być uciążliwe, wczesna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia mają kluczowe znaczenie, bo chorobę można odwrócić tylko we wczesnym stadium. Nieleczona doprowadza do zaniku kości i w efekcie do utraty zębów. W rozwiniętym stadium paradontoza jest nieuleczalna.

W Orident Stomatologia zajmujemy się kompleksowym leczeniem paradontozy, zarówno w początkowej fazie, jak i w zaawansowanym stadium choroby. Od wielu lat prowadzimy również kampanię profilaktyczną Paradontoza STOP, której celem jest zwiększenie świadomości pacjentów na temat zagrożenia, jakim są choroby przyzębia dla zdrowia całego organizmu, a także szeroka diagnostyka w kierunku paradontozy, która pozwala nam zidentyfikować symptomy choroby we wczesnym stadium, kiedy chorobę można efektywniej leczyć.

Więcej na temat paradontozy»

Higienizacja

Regularna higienizacja jamy ustnej jest kluczowym elementem terapii w przypadku chorób przyzębia. Prawidłowo przeprowadzona, usuwa podstawową przyczynę chorób przyzębia, a więc nadmierne nagromadzenie bakterii na powierzchni zębów, które przyczynia się do powstawania płytki nazębnej oraz kamienia: naddziąsłowego i poddziąsłowego.

Zabieg higienizacji obejmuje:

  • skaling (usuwanie kamienia nazębnego i osadów),
  • polerowanie i wygładzanie powierzchni zębów,
  • piaskowanie,
  • fluoryzację.

Więcej na temat higienizacji»

W przypadku profilaktyki i leczenia chorób przyzębia ważna jest prawidłowa, indywidualnie dopasowana higiena jamy ustnej. Podczas wizyty nasi specjaliści doradzą: jaką metodę szczotkowania należy stosować, jakiego rodzaju szczoteczek należy używać, w jaki sposób prawidłowo nitkować przestrzenie międzyzębowe i za pomocą jakich nici, czy stosować dodatkowy sprzęt do higieny jamy ustnej, jak np. irygator, które preparaty do higieny jamy ustnej (pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej) sprawdzą się w danym przypadku.

Kiretaż zamknięty i otwarty

Kiretaż to procedura medyczna najczęściej wykonywana podczas leczenia chorób przyzębia. Polega ona na oczyszczaniu kieszonek dziąsłowych pomiędzy zębem a dziąsłem, które w wyniku rozwoju paradontozy pogłębiają się, a w powstałej przestrzeni tworzą się stany zapalne. Oczyszczenie kieszonek dziąsłowych, wykonywane w znieczuleniu miejscowym, niweluje stany zapalne i przyspiesza regenerację dziąseł.

Kiretaż zamknięty to zabieg polegający na usunięciu kamienia poddziąsłowego i płytki nazębnej z korzeni zębowych przez lekarza stomatologa, bez konieczności nacinania dziąseł. Stosuje się go w przypadku kieszonek dziąsłowych o głębokości do 5 mm.

Kiretaż otwarty, czyli chirurgiczne odsłonięcie korzeni zębowych w celu ich dokładnego oczyszczenia, stosowany jest wówczas, gdy standardowe metody higienizacji poddziąsłowej okażą się niewystarczające, gdyż płytka nazębna osadziła się już głęboko na korzeniach. Po zakończeniu zabiegu konieczne jest założenie szwów.

Plastyka dziąseł w okolicy furkacji (rozwidlenia korzeni)

Furkacja to przestrzeń, w której korzenie dzielą się na dwa (w dolnych trzonowcach i górnych „czwórkach”) lub trzy (w górnych trzonowcach).

Przy dużym ubytku dziąsła od strony policzka, sam pacjent może łatwo zaobserwować (szczególnie w szóstkach w żuchwie) ciemne przestrzenie między odsłoniętymi korzeniami – jest to właśnie miejsce rozwidlenia. Częsta lokalizacja ubytków kości w tej okolicy wynika z dużych trudności w oczyszczaniu tego miejsca, a co za tym idzie – łatwego osadzania się płytki bakteryjnej.

Z tego powodu przestrzenie te oczyszcza się podczas kiretażu zamkniętego lub otwartego, a także, jeśli są ku temu warunki, odbudowuje się utraconą kość, np. z użyciem preparatu EMDOGAIN. Możliwe jest również usunięcie nadmiaru dziąsła w tej okolicy, aby pacjent miał możliwość łatwego, codziennego czyszczenia zęba w miejscu furkacji.

Leczenie kieszeni kostnych – EMDOGAIN

Kiedy kieszonka przyzębna jest tak głęboka, że jej oczyszczenie podczas kiretażu nie jest możliwe, a budowa kości w tej okolicy jest odpowiednia, należy przeprowadzić regenerację tkanek przyzębia. Przeprowadza się ją za pomocą innowacyjnego preparatu EMDOGAIN Straumann. Preparat ten zawiera białka, które w naturalny sposób regenerują utracone tkanki – utrzymujące ząb w zębodole.

Zabieg polega na odsłonięciu powierzchni korzenia zęba, dokładnym jego oczyszczeniu, nałożeniu żelowego preparatu EMDOGAIN i założeniu szwów. Pierwsze efekty leczenia ocenia się po kilku miesiącach.

Leczenie protetyczne osób z chorobami przyzębia

Leczenie protetyczne osób z chorobami przyzębia nie różni się znacząco od leczenia protetycznego osób o zdrowym przyzębiu. Jednak staje się ono często kluczowe w odpowiedniej terapii chorób przyzębia. W celu uzyskania pozytywnych efektów działania kiretaży i regeneracji tkanek przyzębia (brak dolegliwości bólowych, brak stanów zapalnych, brak ruchomości zębów), często niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia protetycznego – uzupełnienie braków zębowych, odpowiednie rozłożenie obciążeń na wszystkie zęby, przywrócenie prawidłowej okluzji, szynowanie zębów. Działania te zapewniają wysoką skuteczność podjętego leczenia i odtworzenie właściwych funkcji narządu żucia.

Leczenie ortodontyczne osób z chorobami przyzębia

W wyniku chorób przyzębia często dochodzi do patologicznej migracji (wędrówki) zębów. Oznacza to zmiany pozycji zęba (pochylenie, rotację, zbliżenie lub oddalenie się od sąsiedniego zęba) na skutek sił działających nieprawidłowo na ząb. Leczenie ortodontyczne w chorobach przyzębia pełni przede wszystkim funkcję przygotowania do dalszego leczenia, głównie protetycznego. Poprawia ono również estetykę uśmiechu, wyrównuje wygląd dziąseł, a także polega na leczeniu współistniejących wad zgryzu.

Leczenie ortodontyczne przy chorobach przyzębia może być stosowane tylko u osób, które są po wstępnym leczeniu periodontologicznym (higienizacje, kiretaże) oraz utrzymują higienę jamy ustnej na doskonałym poziomie.

Umów się na wizytę

+48 61 411 11 16

pacjent@orident.pl