Zalecenia
przed
i po zabiegu
sprawdź

Pod hasłem „higienizacja” zazwyczaj kryje się usuwanie kamienia nazębnego oraz osadów. W Orident pojęcie to rozumiemy znacznie szerzej, traktując higienizację jako jeden z niezbędnych elementów profilaktyki, zabiegów estetycznych oraz leczenia stomatologicznego.

Standardem w Orident jest zabieg przeprowadzany za pomocą ultranowoczesnego urządzenia Airflow Prophylaxis Master szwajcarskiej firmy EMS, w trudniejszych przypadkach (m.in. zaawansowana choroba przyzębia) zabieg może wymagać uzupełnienia innymi metodami.

Airflow Prophylaxis Master to najwyższej klasy urządzenie do higienizacji jamy ustnej, którego zaletami są:

  • możliwość jednoczesnego przeprowadzenia skalingu naddziąsłowego i poddziąsłowego,
  • wyjątkowy komfort zabiegu dzięki zastosowaniu podgrzewanej wody,
  • precyzyjne oczyszczanie zębów, dziąseł a nawet języka (usuwanie kamienia nazębnego, płytki nazębnej, biofilmu, osadów),
  • bardzo dokładne i bezpieczne piaskowanie preparatem o właściwościach antybakteryjnych,
  • brak efektu „matowienia” zębów oraz przedłużona ochrona zębów przed ponownym osadzaniem się osadów i tworzeniem kamienia,
  • najwyższa efektywność pozwalająca na skrócenie zabiegu.

Profilaktyka

Higienizacja jest podstawowym zabiegiem profilaktycznym, pozwalającym na skuteczne usunięcie kamienia nazębnego, osadów, biofilmu i płytki nazębnej. Jej regularne wykonywanie jest ważne dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Kamień nazębny jest jedną z przyczyn chorób przyzębia, jest też odpowiedzialny za występowanie nadwrażliwości zębów oraz krwawienia dziąseł. Sprzyja także próchnicy, jest główną przyczyną nieświeżego oddechu.

Profilaktyka zdrowia jamy ustnej obejmuje także naukę szczotkowania i nitkowania zębów oraz dobór odpowiedniej szczoteczki.

Rodzaje zabiegów higienizacyjnych wykonywanych w Orident:

Estetyka

Przebarwienia szkliwa są trudne do usunięcia. Regularna higienizacja jamy ustnej pomaga w usunięciu z powierzchni szkliwa przebarwień po kawie, herbacie czy dymie papierosowym. W efekcie zęby są oczyszczone nie tylko z osadów, ale również z kamienia, a uśmiech staje się wyraźnie jaśniejszy. Higienizacji jamy ustnej nie należy traktować jako chemicznej metody wybielania zębów – jest to zabieg mechaniczny, dlatego standardowo można przeprowadzać go co pół roku (o ile lekarz nie zaleci inaczej). Kluczowe znaczenie w osiągnięciu efektu oczyszczenia z osadów ma rodzaj piasku użytego do higienizacji.

Higienizacja przed wybielaniem zębów

Niezbędnym elementem przygotowania się do zabiegu wybielania zębów jest ich higienizacja. Usunięcie kamienia nazębnego i poddziąsłowego oraz osadów sprawia, że wybielanie będzie skuteczniejsze, a przede wszystkim równomierne. Higienizację należy wykonać minimum na 1-2 tygodnie przed planowanym wybielaniem zębów. Minimum 2-3 tygodnie obowiązują przy zębach wrażliwych.

Higienizacja w leczeniu chorób przyzębia

W przypadku chorób przyzębia i leczenia paradontozy regularna higienizacja jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla powodzenia prowadzonej terapii. Kamień nazębny i namnażające się na nim bakterie są jedną z głównych przyczyn chorób przyzębia. Dlatego jego dokładne, wręcz perfekcyjne, a także regularne usuwanie jest podstawą leczenia, a w przypadku paradontozy wręcz warunkiem koniecznym terapii.

Przed zabiegami chirurgicznymi

Przeprowadzenie higienizacji jamy ustnej jest zalecane również przed każdym zabiegiem chirurgii stomatologicznej. Oczyszczenie zębów z kamienia oraz biofilmu bakteryjnego pozwala na dokładne wyjałowienie pola zabiegowego, znacznie obniża więc ryzyko wystąpienia powikłań.

W trakcie leczenia ortodontycznego

Regularna higienizacja jamy ustnej jest elementem terapii ortodontycznej w przypadku stałych aparatów. Jest wręcz niezbędna, gdyż stały aparat praktycznie uniemożliwia samodzielną, prawidłową higienę jamy ustnej. Naklejone na zęby zamki oraz sztywne łuki blokują dotarcie za pomocą szczoteczki do wszystkich powierzchni zębów i dziąseł. W efekcie następuje szybsze odkładanie się płytki nazębnej. Zalecamy przeprowadzanie higienizacji jamy ustnej u pacjentów ze stałymi aparatami co trzecie spotkanie z ortodontą. Ważne jest połączenie higienizacji z wizytą u ortodonty (który zdejmuje łuki aparatu przed higienizacją i wizytą ortodontyczną, a następnie ponownie je zakłada).

Higienizacja u dzieci

W myśl zasady „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” w Orident uczymy najmłodszych pacjentów metod szczotkowania i nitkowania adekwatnych do ich wieku, odpowiednio przy tym motywując dzieci do regularnego mycia zębów. Zabieg higienizacyjny u dzieci powinien być powtarzany regularnie, przede wszystkim z powodu dynamicznego rozwoju narządu żucia, zwłaszcza w okresie wymiany mlecznego uzębienia. Dzięki regularnym wizytom higienizacyjnym dziecko nabywa też nowych umiejętności, kształtuje się jego otwartość i emocjonalna dojrzałość dla coraz lepszych technik szczotkowania. A regularna mineralizacja zębów w trakcie zabiegu profilaktyki zapobiega próchnicy, która u najmłodszych może przybierać postać galopującą.

Umów się na wizytę

+48 61 411 11 16

pacjent@orident.pl