Zalecenia przed i po zabiegu

IMPLANTOLOGIA

Jak przygotować się do zabiegu

Przed zabiegiem konieczna jest wizyta higienizacyjna, mająca na celu prawidłowe przeprowadzenie zabiegu oraz prawidłowego gojenia się rany pozabiegowej.
Ubierz się wygodnie i weź dodatkowe okrycie (pacjenci przykrywani są kocem, jednak w związku z leżeniem w bezruchu możesz odczuwać zimno). Rekomendujemy założenie dresu (bez kaptura), skarpetek oraz pełnego obuwia.
Zjedz lekki posiłek na 1-2 godziny przed zabiegiem.
Zażyj wszystkie leki, które codziennie przyjmujesz.
Zaopatrz się w lód lub kompres schładzający. Przechowuj go w lodówce, zastosuj niezwłocznie po powrocie do domu.
Jeśli możesz, poproś bliskich, aby zapewnili Ci transport do domu. Nasza ostrożność wynika ze zwyczajowo odczuwanej przez pacjentów lekkiej niedyspozycji, wynikającej z długiego przebywania w pozycji leżącej, znieczulenia miejscowego, stresu okołozabiegowego oraz konieczności wykonywania okładów z lodu już w drodze do domu.

Zalecenia pozabiegowe

Higiena jamy ustnej

Przez 10 dni nie szczotkuj operowanego miejsca zwykłą szczoteczką, lecz chirurgiczną szczoteczką pozabiegową. Pozostałe okolice jamy ustnej szczotkuj nową szczoteczką, taką, jakiej zwykle używasz (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Przez 8 godzin od zabiegu nie płucz ust (to może wywołać krwawienie); od następnego dnia po zabiegu płucz usta 3 razy dziennie zapisanym przez lekarza roztworem chlorheksydyny. Po 48 godzinach od zabiegu na operowaną okolicę zacznij nakładać żel z chlorheksydyną (zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu).

Jedzenie i picie

Do momentu całkowitego ustąpienia znieczulenia jedzenie jest niewskazane. Picie (napoje letnie, bez alkoholu i kofeiny) jest możliwe nawet bezpośrednio po zabiegu. Unikaj napojów gazowanych i gorących.

Prowadzenie pojazdów

Jeśli możesz, na kilka godzin po zabiegu zrezygnuj z prowadzenia pojazdów – Twoja zdolność kierowania może być obniżona w wyniku zastosowanego znieczulenia i środków przeciwbólowych. Zapytaj lekarza, w jaki sposób wpłyną one na Twoją koncentrację.

Czynniki drażniące

Unikaj alkoholu, nikotyny (bezwzględnie!), kawy, czarnej herbaty i produktów mlecznych.

Ćwiczenia fizyczne

Przez około dwa tygodnie po zabiegu unikaj intensywnego wysiłku fizycznego.

Wizyty kontrolne

Przestrzegaj terminów wizyt kontrolnych – utrzymanie odpowiedniego rytmu przekłada się na efektywność leczenia.

Zdjęcie szwów

Usunięcie szwów następuje zazwyczaj po około 7–14 dniach od zabiegu.

Przyjmowanie leków

Przepisane przez lekarza leki przyjmuj zgodnie z zaleceniami, antybiotyki zawsze do końca opakowania.

Odpoczynek

Do końca dnia, w którym był zabieg, wypoczywaj w pozycji półsiedzącej (nie leż). Pamiętaj o okładach z lodu. Najlepsze efekty przynosi chłodzenie przerywane: 15 minut okładu i 15 minut odpoczynku. Okład robimy zawsze przez bawełnianą serwetkę, można wykorzystać np. mrożony groszek lub kruszony lód zawinięty w czysty ręcznik kuchenny albo w bawełnianą chusteczkę lub ściereczkę kuchenną. Możesz stosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. Ibuprom. Zalecamy siedzenie z wysoko uniesioną głową, zamiast leżenia płasko. Leżenie na płasko jest niewskazane przez pierwsze dwa dni po zabiegu. Również nocą staraj się mieć wysoko uniesioną głowę. Unikaj leżenia po stronie operowanej. Nie ogrzewaj jej.

Niepokojące objawy

Krwawienie z miejsca operowanego Miejsce operowane może krwawić. W takiej sytuacji użyj jałowego gazika, zwiń go w cienki rulonik, a następnie przygryź (przez około godzinę, nie wymieniając gazy w tym czasie). Przyłóż do policzka zimny okład. Jeśli po godzinie krwawienie się utrzymuje, skontaktuj się z lekarzem. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli: kilka dni po zabiegu utrzymuje się stały lub narastający ból, krwawienie nie ustępuje lub ponownie się pojawia, po 12 godzinach od zabiegu w okolicy operowanej nie wróciło czucie, w każdym innym, niepokojącym przypadku. Opuchlizna i leki Zimny okład pozwoli zredukować opuchliznę w miejscu operowanym. Najlepsze efekty przynosi chłodzenie przerywane: 15 minut okładu i 15 minut odpoczynku. Jeśli lekarz przepisał leki przeciwbólowe lub antybiotyki – przestrzegaj zaleconych dawek. Wybroczyny, siniaki na twarzy i szyi Na krwiaki pooperacyjne możesz używać preparatu Lioton 1000 oraz maści z nagietka (od trzeciej doby po zabiegu). Znikną po około 7–10 dniach.

Przeszczep dziąsła - zalecenia po zabiegu

Do 7 dni po zabiegu należy spożywać miękkie, letnie posiłki oraz odpowiednio pielęgnować szwy (stosując żele z chlorheksydyną – PerioKin lub Elugel, używając miękkich szczoteczek chirurgicznych oraz specjalistycznych płukanek pooperacyjnych, np. Elugel). Na podniebienie, w miejscu pobrania dziąsła, możesz stosować maść Solcoseryl – adhezyjna pasta dentystyczna.

Umów się na wizytę

+48 61 411 11 16

pacjent@orident.pl