Zalecenia przed i po zabiegu

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Jak przygotować się do zabiegu

Przed zabiegiem chirurgicznym konieczna jest wizyta higienizacyjna. Ma ona na celu usunięcie kamienia nazębnego. Oczyszczenie jamy ustnej pomoże w prawidłowym przeprowadzeniu zabiegu oraz poprawnym gojeniu się rany pozabiegowej.
Przygotuj się, że wizyta będzie trwać dłużej niż zwykła wizyta stomatologiczna. Ubierz się wygodnie i weź dodatkowe okrycie (pacjenci przykrywani są kocem, jednak po dwóch godzinach w bezruchu możesz odczuwać zimno).
Zjedz lekki posiłek na 1-2 godziny przed zabiegiem.
Koniecznie poinformuj lekarza przed zabiegiem o przyjmowanych lekach.

Zalecenia pozabiegowe

Postępowanie pozabiegowe

Przez 20 minut po zabiegu należy utrzymywać mocno uciśnięty tampon założony przez lekarza. Ewentualnie przepisany antybiotyk należy zażyć najpóźniej 3 godziny po zabiegu, o ile lekarz nie zalecił inaczej. Przez dobę nie wolno płukać jamy ustnej. Można umyć zęby, omijając miejsce zabiegu. Pastę trzeba delikatnie wypluć, nie należy płukać jamy ustnej. Okolicę pozabiegową od drugiej doby po zabiegu można myć specjalną szczoteczką zaleconą przez lekarza oraz stosować w tym miejscu żel z chlorheksydyną.

Obrzęk i ból pozabiegowy

Ból pozabiegowy jest normalnym objawem – może utrzymywać się w kolejnym dniu po zabiegu. Aby go zniwelować, można przyjmować leki przeciwbólowe. Okład z lodu, przykładany przez policzek, pomoże ograniczyć ból i obrzęk.

Jedzenie i picie

Przez dwie godziny po zabiegu niewskazane jest spożywanie pokarmów i picie napojów. Należy unikać gryzienia twardych i klejących pokarmów w okolicy miejsca założenia szwów i starać się rozdrabniać pokarm po zdrowej stronie.

Zdjęcie szwów

Jeżeli podczas zabiegu zostały założone szwy, należy umówić się na ich usunięcie po 7 dniach od zabiegu.

Higiena jamy ustnej

Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, operowanego miejsca nie należy szczotkować tradycyjną szczotką przez około 10 dni od zabiegu. Lekarz poleci specjalną szczoteczkę pozabiegową i żel do mycia szwów i zębów w operowanej okolicy, który należy stosować zamiast pasty. Następnego dnia po zabiegu można rozpocząć płukanie ust zapisanym roztworem na bazie chlorheksydyny – 3 razy dziennie: po śniadaniu, obiedzie i kolacji.

Palenie tytoniu

Należy powstrzymać się od palenia przynajmniej przez pierwszą dobę od daty zabiegu.

Ćwiczenia fizyczne

Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez około 7 dni od zabiegu.

Niepokojące objawy

Koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem, jeżeli po zabiegu pojawią się takie objawy, jak: • krwawienie utrzymujące się ponad 3 godziny, • obrzęk, • podwyższona temperatura, • ból utrzymujący się ponad dwie doby, • szczękościsk.

Umów się na wizytę

+48 61 411 11 16

pacjent@orident.pl