Zalecenia
przed
i po zabiegu
sprawdź

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem ubytków powstałych w wyniku próchnicy zębów. Leczenie polega na usunięciu zmian próchnicowych oraz wypełnieniu ubytku kompozytem (plombą). Sposób leczenia dostosowany jest do rodzaju próchnicy (próchnica początkowa, powierzchowna, średnia, głęboka powikłana). W przypadku próchnicy początkowej leczenie polega na remineralizacji (w tym na lakierowaniu i fluoryzacji). W przypadku próchnicy powierzchownej i średniej stosuje się wypełnienia kompozytowe.

Próchnica głęboka powikłana wymaga leczenia dwuwizytowego z wykorzystaniem opatrunku leczniczego. Jeśli leczenie to nie będzie skuteczne (np. zostanie przeprowadzone zbyt późno), konieczne może się okazać przeprowadzenie leczenia endodontycznego (kanałowego). Aby zmniejszyć takie ryzyko, warto co roku kontrolować stan zębów, wykonując panoramiczne zdjęcie RTG.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się ponadto leczeniem wad rozwojowych szkliwa, takich jak: przebarwienia, braki genetyczne szkliwa; leczeniem urazów (odbudowa utraconej tkanki zęba), jak również starć i wyszczerbień zębów.

Pamiętaj!

Próchnicy można zapobiegać dzięki prawidłowej profilaktyce. Jest chorobą zakaźną, którą wywołują kwasotwórcze bakterie.

Wypełnienie kompozytowe

Wypełnienie kompozytowe to wypełnienie w kolorze zęba uzupełniające ubytek, wykonane z materiału światłoutwardzalnego (popularnie zwane plombą). W Orident każde wypełnienie jest dobierane indywidualnie – tak, aby kolorystycznie i strukturalnie pasowało do pozostałych zębów.

Zalety wypełnienia kompozytowego:

  • wysoka szczelność – dokładnie przylega do tkanek zęba,
  • trwałość – nawet kilka lat,
  • estetyka – idealne dopasowanie do koloru szkliwa zęba,
  • jest plastyczne – w momencie formowania anatomicznego kształtu zęba jest utwardzane światłem lampy polimeryzacyjnej, co pozwala na natychmiastowe osiągnięcie pełnych parametrów,
  • minimalnie inwazyjna metoda (dla maksymalnej retencji nie wymaga dodatkowej preparacji tkanek),
  • metoda adhezyjna (wypełnienie przyklejane jest na wysokiej jakości żywice i jest chemiczne połączone z tkankami zęba; zapewnia to doskonałą, wieloletnią retencję oraz szczelność),
  • wysoka polerowalność – zapewnia trwałość koloru, minimalizację odkładania płytki nazębnej i przebarwień.

Wypełnienie kompozytowe zębów przednich

Wysokiej jakości kompozyt stanowi doskonałą imitację naturalnego szkliwa, w związku z tym jest wykorzystywany również do odbudowy estetycznej zębów przednich w następujących problemach klinicznych: ubytki próchnicowe, ubytki przyszyjkowe, wykruszone brzegi sieczne, starcie szkliwa na brzegach siecznych, plamy, odwapnienia, zamknięcie diastem, powiększenie zbyt małych zębów po leczeniu ortodontycznym, przemiany wizerunkowe, zmiana kształtu i wypukłości zębów.

Przy dużych zmianach wizerunkowych wykonujemy symulację takich zmian (DSD cyfrowe) oraz przygotowujemy szablony służące do zademonstrowania pacjentowi efektu przed przebudową, aby ułatwić mu podjęcie decyzji o zmianach. Odbudowy kompozytowe w strefie estetycznej są zdecydowanie tańszą alternatywą dla licówek.

Wypełnienie kompozytowe zębów bocznych z zachowaniem okluzji

Odbudowa zębów bocznych jest bardzo ważna z powodu roli, jaką pełnią:

  • Podtrzymują wysokość dolnego odcinka twarzy.

Jeżeli zabraknie zębów lub będą starte, uwidaczniają się takie zmiany, jak: opadające policzki, uwypuklenie bruzdy nosowo-wargowej, uśmiech ma płaski kształt, a kąciki ust pesymistycznie opadają.

Dlatego bardzo ważna jest odbudowa zębów na wysokość do pełnego kontaktu okluzyjnego (zgryzu). Wypełnienie techniką bezpośrednią (klasyczne wypełnienie kompozytowe) można zastosować tylko do 50% ubytku tkanek naturalnych zęba. Powyżej tej wartości stosujemy onlaye kompozytowe.

  • Podpierają stawy skroniowo-żuchwowe.

W okolicy trzonowców wyzwalane są siły około 500 N. Zęby trzonowe, dzięki 3–4 korzeniom przenoszą te siły na kość szczęki i żuchwy. Jeżeli zabraknie trzonowców lub są źle odbudowane, dochodzi do ścierania siekaczy lub tworzą się szpary między zębami przednimi (w przypadku złej kondycji przyzębia). W stawie pojawia się kompresja, czyli nadmierny ucisk, który może doprowadzić do patologii stawów skroniowo-żuchwowych (bólu, trzasków, trzeszczenia, ograniczenia możliwości otwarcia ust).

  • Zapewniają funkcje: żucia, połykania, zaciskania zębów, zgrzytania.

Funkcje te są dynamiczne, wykonywane z bardzo dużą siłą, dlatego tylko odpowiedni kształt zęba pozwoli zniwelować ryzyko uszkodzeń mechanicznych zębów, wynikających wprost z działających sił (jeżeli kształt zęba jest przypadkowy, dochodzi do odłamywania wypełnień, uszkodzenia tkanek przyzębia, np. recesji lub odprysków szkliwa przy szyjce). Ponadto, jeśli brakuje zębów bocznych lub są zbyt płaskie, pokarm nie jest odpowiednio rozdrabniany, co może skutkować problemami z trawieniem.

  • Wypełniają policzki, ograniczają język, są widoczne w bocznej części uśmiechu.

Przy braku zębów język rozrasta się na boki i spłaszcza, utrudnia połykanie. Policzki są zapadnięte, skóra twarzy się marszczy i wygląda starzej.

  • Stanowią część łuku zębowego, brak tych zębów powoduje przesuwanie się innych zębów.

Aby zapobiec przesuwaniu się zębów, konieczne jest odbudowanie dobrego punktu stycznego. Jeżeli go brakuje, zęby się przesuwają, jedzenie wchodzi pomiędzy nie, pojawiają się stany zapalne dziąseł. Brak zęba lub zbyt płaski ząb powodują migrację zęba z przeciwstawnej szczęki. Zęby wówczas wydłużają się znacząco, zmieniając płaszczyznę estetyczną, i zaburzają funkcję.

Onlay kompozytowy

Onlay (nakład) kompozytowy to nowoczesne wypełnienie stosowane w przypadku dużych ubytków powierzchni żującej zęba. Wykonuje się je na podstawie wycisku. Precyzyjnie opracowane w laboratorium jest następnie umieszczane na zębie (cementowane z nim). Onlay wykorzystywany jest w celu uzupełnienia tkanek twardych zęba. Jest doskonałą alternatywą uzupełnienia kompozytowego, zwłaszcza w przypadku dużych ubytków. Onlaye mogą być też wykonane z porcelany.

Zalety onlayów:

Rekonstrukcje po leczeniu kanałowym

Rekonstrukcje po leczeniu kanałowym mogą być wykonane z pomocą odbudowy korony zęba na bazie kompozytu, z wykorzystaniem onlaya lub korony protetycznej. Najczęściej zęby są dodatkowo wzmacniane włóknem szklanym, aby zwiększyć odporność na złamanie zęba i stworzyć dodatkową retencję dla dużej odbudowy.


FAQ

 

  1. Jak często należy wykonywać przegląd stomatologiczny?

    Zaleca się wizytę kontrolną u dentysty co najmniej raz na 6 miesięcy. Regularne przeglądy pozwalają na wczesne wykrycie próchnicy, chorób dziąseł i innych problemów, co zapobiega poważniejszym schorzeniom i kosztownemu leczeniu.

  2. Jakie są objawy próchnicy i kiedy zgłosić się do dentysty?

    Pierwszymi objawami próchnicy mogą być nadwrażliwość na zimno, ciepło lub słodycze, przebarwienia na zębach czy niewielkie ubytki. Warto regularnie odwiedzać dentystę, ponieważ próchnica może rozwijać się bezobjawowo, a nieleczona prowadzi do bólu i poważniejszych problemów.

  3. Czy leczenie próchnicy boli?

    Dzięki nowoczesnym metodom i znieczuleniu miejscowemu leczenie próchnicy jest bezbolesne. W przypadku bardzo małych ubytków czasami można je usunąć bez konieczności stosowania znieczulenia.

  4. Jakie materiały stosuje się do wypełnień?

    Najczęściej stosuje się materiały kompozytowe (światłoutwardzalne), które są trwałe i estetyczne, ponieważ dopasowują się do naturalnego koloru zęba. W niektórych przypadkach można także używać materiałów ceramicznych.

  5. Jak zapobiegać próchnicy?

    Najważniejsza jest codzienna higiena jamy ustnej – szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania ust. Regularne wizyty kontrolne i profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym również pomagają w zapobieganiu próchnicy. Ważne jest również stosowanie diety ubogiej w cukry proste, napoje gazowane oraz słodycze.

Ceny wszystkich zabiegów uwzględniają

znieczulenie komputerowe WAND

CENNIK

wypełnienie małe w zębie żywym 550 zł
wypełnienie średnie w zębie żywym 720 zł
wypełnienie duże w zębie żywym 850 zł
rekonstrukcja kompozytowa po leczeniu kanałowym, ze wzmocnieniem włóknem szklanym 800-1 100 zł

 

OPINIE

 

Miałem wizytę u dr. Natalii B. Doskonale poradziła sobie z moim skomplikowanym problemem.

Opinia Google

 

Miałem okazję skorzystać z usług Pani Lebiody i zdecydowanie polecam! Nie przepadam za wizytami u dentysty (a kto je lubi?), ale tutaj czułem, że jestem w dobrych rękach. Pełen profesjonalizm połączony z umiejętnością jasnego wytłumaczenia wszystkich potrzebnych informacji. Gorąco polecam Panią Malwinę!

Opinia Google

 

Bardzo profesjonalne podejście, ogromna wiedza i chęć pomocy pacjentowi. Miałem okazję leczyć się u Pani Alicji, dzięki której wizyty u dentysty przestały być stresujące. Do tego wspaniała obsługa na recepcji! Wszędzie jest czysto i pachnąco, a sprzęt bardzo nowoczesny. Szczerze polecam to miejsce!

Opinia Google

 

Serdecznie polecam! Stomatologia na najwyższym poziomie. Pani doktor Alicja to pełen profesjonalizm – zabiegi są bezbolesne i komfortowe, a mój strach przed dentystą został pokonany.

Opinia Google

 

Pani Natallia Bushmialiova ma fantastyczne podejście do pacjenta. Poświęciła mi dużo czasu, dokładnie wyjaśniła kolejne kroki leczenia i wykazała się ogromną empatią. Czułam się komfortowo i bezpiecznie. Jestem bardzo zadowolona z efektów leczenia!

Opinia Google

 

Jestem bardzo zadowolona z każdej wizyty u Pani Ewy, która wykonuje najlepszą higienizację zębów w Poznaniu. Tym razem, podczas mojej rutynowej wizyty co pół roku, zauważyłyśmy próchnicę w jednym zębie. Zostałam skierowana do dr Alicji Szygendy na ocenę sytuacji. Moja wizyta została umówiona bardzo szybko, bez zbędnego oczekiwania na termin. Dzięki profesjonalnemu podejściu obyło się bez znieczulenia. Nikt jeszcze nie zadbał o mój ząb w taki sposób – czułam się bardzo zaopiekowana. Zdecydowanie polecam!

Opinia Google

Umów się na wizytę

+48 61 411 11 16

pacjent@orident.pl