Leczenie okluzyjne
Okluzją nazywamy relację górnego łuku zębowego do dolnego. Nieprawidłowe ułożenie łuków zębowych względem siebie, czyli nieprawidłowe zwarcie, to stan, który wymaga leczenia. Poza widocznymi problemami natury estetycznej, może bowiem prowadzić do wielu, często bolesnych dolegliwości.
Leczenie okluzyjne w Orident prowadzone jest holistycznie, w oparciu o koncepcję VieSID – wiedeńskiej szkoły okluzji. Realizujemy je, uwzględniając dwa, niezwykle istotne dla zdrowia całego organizmu fakty:
- prawidłowa okluzja, poprzez dynamiczny i statyczny kontakt zębów górnego i dolnego łuku, odpowiada za prawidłowość funkcji narządu żucia,
- istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy okluzją a zdrowiem stawu skroniowo-żuchwowego.
Koncepcja leczenia okluzyjnego w Orident oznacza zatem taki remodeling okluzji, który umożliwia rehabilitację stawu skroniowo-żuchwowego oraz przywrócenie funkcji narządu żucia.
Punktem referencyjnym leczenia okluzji w Orident jest kondylografia – elektroniczne badanie, które precyzyjnie obrazuje harmonię lub dysharmonię w stawie skroniowo-żuchwowym. Czynnościowo sprawdzamy, w jaki sposób zęby i stawy skroniowo-żuchwowe zachowują się (aktywnie i dynamicznie) w konkretnej funkcji narządu żucia. W efekcie otrzymujemy wielowymiarowy obraz diagnostyczny, który pozwala nam na stworzenie precyzyjnego planu leczenia, przewidującego zarówno uzyskanie zadowalającego efektu estetycznego, jak i przywrócenie funkcji (na ile jest to możliwe) oraz rehabilitację stawu skroniowo-żuchwowego.
Mamy świadomość, jakie konsekwencje ma zła okluzja dla całego organizmu. I dlatego nasza koncepcja leczenia opiera się na identyfikacji tych negatywnych skutków i ich niwelowaniu, a w konsekwencji na przywróceniu funkcji narządu żucia: zapewnieniu dobrego połykania, dobrej mowy, dobrego żucia, stabilnego podparcia dla bruksizmu (aby zęby się nie niszczyły), przywróceniu prawidłowej postawy ciała, a z drugiej strony podparcia stawu skroniowo-żuchwowego.
Leczenie okluzji dopasowane jest do potrzeb konkretnego pacjenta i może obejmować:
- leczenie zachowawcze: odbudowanie okluzji dzięki odpowiednio ukształtowanym wypełnieniom kompozytowym lub onlay’om,
- terapię za pomocą szyny okluzyjnej (przezroczysta nakładka, którą pacjent stosuje w nocy),
- leczenie ortodontyczne,
- leczenie protetyczne.
Proces leczenia jest zawsze połączony z procesem rehabilitacji:
- mowy – praca z logopedą,
- żucia i odgryzania – wykonywanie zadanych ćwiczeń przed lustrem,
- otwarcia – współpraca z fizjoterapeutą,
- postawy – współpraca z fizjoterapeutą,
- bruksizmu – współpraca z psychologiem, aktywność fizyczna, sport,
- połykania – współpraca z fizjoterapeutą, neurologopedą.
W przypadku nieuleczalnych zmian stawu skroniowo-żuchwowego prowadzimy leczenie paliatywne – poprzez zmiany okluzji doprowadzamy do ustąpienia dolegliwości bólowych, przywracamy kompromisową ruchomość stawu i rehabilitujemy funkcje narządu żucia.
Dolegliwości, które mogą wskazywać na nieprawidłową okluzję
Dolegliwości, które mogą wskazywać na chorobę okluzyjną, to m.in.:
- ból głowy, ból twarzoczaszki,
- sztywność języka,
- problemy ze snem, brak głębokiej fazy snu,
- problem z przełykaniem, uczucie „kluski” w gardle, ścisk w gardle,
- hipertrofia mięśni żwaczy i skroniowych, „kwadratowa” twarz,
- ograniczenie ruchomości żuchwy,
- spięcie mięśni, bolesność mięśni twarzy podczas mowy, uśmiechania się, wyraz twarzy przypominający maskę,
- męczliwość mowy, plucie drobinkami śliny, niewyraźna mowa, uciekanie niektórych zgłosek w trakcie mowy, mowa przez zagryzione zęby, słaba dykcja,
- problem z oddychaniem, niedotlenienie.