Leczenie protetyczne w Orident
– jak przebiega
Etapy leczenia protetycznego w Orident:
Diagnostyka
W zależności od zakresu pracy protetycznej wykonujemy podstawową diagnostykę przedprotetyczną lub diagnostykę kompleksową.
Podstawową diagnostykę rezerwujemy dla małych prac, takich jak pojedyncza korona, most trzypunktowy, pojedyncza korona na implancie. Diagnostyka podstawowa obejmuje: RTG panoramiczne i cefalometryczne z obliczeniami, badanie mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, okluzogramy, bruxchecker, analizę modeli diagnostycznych w pozycji nawykowej.
Diagnostyka kompleksowa
Zarezerwowana jest dla dużych prac protetycznych i obejmuje m.in.: sesję zdjęciową, badanie mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, okluzogramy, bruxchecker, analizę modeli diagnostycznych w pozycji nawykowej, rejestrację łukiem twarzowym, kondylografię, analizę cefalometrii, analizę instrumentalną modeli w pozycji stawowej, analizę RTG – zdjęcia panoramicznego, tomografii, analizę dynamiczną odcinka szyjnego kręgosłupa, tomografię stawów.
Kolejne etapy leczenia protetycznego:
- Dokonanie obliczeń i przygotowanie wytycznych do projektu pracy protetycznej.
- Przekazanie informacji do pracowni protetycznej, która wykonuje woskowy prototyp.
- Przymiarka prototypu, analiza funkcji, estetyki, napięcia mięśni, reguł okluzji itd. – przy czynnym udziale pacjenta.
- Wykonanie ewentualnych poprawek i ostatecznej pracy protetycznej.
- Osadzenie pracy protetycznej.
Onlay/inlay
Onlay (nakład) i inlay (wkład) to porcelanowe lub kompozytowe uzupełnienia tkanek twardych zęba. Stosuje się je na powierzchni żującej, w miejscu tradycyjnego wypełnienia kompozytowego. Onlay/inlay wykonywany jest na podstawie wycisku wypreparowanego zęba i na stałe cementowany w jamie ustnej. Onlay/inlay wyglądem przypomina wypełnienie wykonane w jednym kawałku.
Zalety onlay/inlay w porównaniu do tradycyjnego wypełnienia:
- lepsza szczelność i trwałość,
- estetyka i stabilność koloru,
- dużo większa wytrzymałość,
- możliwość odbudowy anatomicznego kształtu i wielkości zęba,
- dopasowanie okluzyjne,
- dłuższa gwarancja.
Wskazania do zastosowania wkładu to: duże braki tkanek zęba po leczeniu próchnicy lub po leczeniu kanałowym, terapie rehabilitacyjne stawów skroniowo-żuchwowych, wyrównanie nieprawidłowej płaszczyzny okluzji po terapii ortodontycznej.
Protezy szkieletowe
Protezy szkieletowe to rodzaj protez ruchomych mocowanych do pozostałych zębów w jamie ustnej na metalowym szkielecie za pomocą klamer i cierni (trzpieni) lub zasuw i zatrzasków. W porównaniu do protez akrylowych, protezy szkieletowe są mniejsze, mocniejsze, wygodniejsze w użytkowaniu, łatwiej jest też utrzymać higienę naturalnych zębów. Lepiej przewodzą temperaturę i smak. Klamry i ciernie przenoszą siłę żucia na ozębną zębów sąsiednich, dzięki czemu możliwe jest gryzienie twardych pokarmów.
Protezy częściowe lub całkowite
Protezy ruchome, częściowe lub całkowite, pozwalają na uzupełnienie bardzo dużych braków lub na rekonstrukcję całkowitego braku uzębienia. Wykonywane są z materiałów akrylowych, w najlepszych laboratoriach, pracujących zgodnie z filozofią stomatologii funkcjonalnej.
Protezy ruchome w jamie ustnej utrzymywane są na zasadzie przyssania do dziąseł. Oznacza to, że siły żucia przenoszone są na dziąsła, a nie na ozębną sąsiednich zębów, przez co efektywność protez ruchomych, w porównaniu z protezą szkieletową, jest mniejsza.
Protezy ruchome wykonywane są także jako uzupełnienia tymczasowe przed zabiegiem implantacji lub jako uzupełnienia u osób starszych. Ich zaletą są szybkie efekty – szybka odbudowa utraconych zębów, poprawa rysów twarzy, wypełnienie zapadniętych policzków.