Zalecenia
przed
i po zabiegu
sprawdź

Stomatologia dziecięca to duża odpowiedzialność. Od tego, jakie skojarzenia z wizytą u dentysty będą mieć dzieci, zależy ich późniejsze nastawienie do leczenia stomatologicznego. Dlatego w Orident podchodzimy do najmłodszych pacjentów z uważnością, dbając zarówno o efekty leczenia, jak i o psychiczny komfort dzieci.

Leczenie stomatologiczne dzieci jest bardzo ważne, również na etapie zębów mlecznych. Nieleczona próchnica zębów mlecznych może przybrać formę próchnicy galopującej i „przenieść się” na zęby stałe, stając się przyczyną problemów stomatologicznych w dorosłym życiu.

Rekomendujemy przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej, podczas której dziecko oswoi się z gabinetem stomatologicznym. Nigdy nie przeprowadzamy zabiegów na siłę, ale przekonujemy dzieci do leczenia. I zazwyczaj nam się udaje. W leczeniu naszych najmłodszych pacjentów pomaga również sedacja wziewna. Podawany pacjentom, za pomocą specjalnej maseczki gaz rozweselający, wprowadza w stan rozluźnienia, odprężenia. Uspokaja dzieci, daje im poczucie zobojętnienia a lekarzom pozwala na przeprowadzenie komfortowego leczenia stomatologicznego.

Wypełnienie zębów mlecznych

W przypadku zębów mlecznych stosujemy dwa rodzaje wypełnień:

  • wypełnienie glassjonomerowe: rodzaj wypełnienia stosowany w przypadku bardzo dużych zniszczeń zębów mlecznych. Cement ten wiąże chemicznie, dobrze się klei nawet w wilgotnych warunkach, jest zakładany w przypadku dużych wypełnień, kiedy użycie koferdamu jest niemożliwe. Chroni ząb przed próchnicą wtórną, uwalniając związki fluoru. Wypełnienie to jest proste w aplikacji, dlatego jest chętnie stosowane w przypadku niecierpliwych, małych pacjentów. Jest ponadto podatne na ścieranie, dzięki czemu ściera się na równi z zębami zdrowymi, mlecznymi (ścieralność fizjologiczna), umożliwiając wzrost szczęk i kształtowanie się prawidłowego zgryzu;
  • wypełnienie kompozytowe: klasyczne, światłoutwardzalne wypełnienie. W Orident dostępne są wypełnienia kompozytowe w szerokiej gamie kolorów – dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta.

Leczenie kanałowe zębów mlecznych

Zęby mleczne mogą i powinny być leczone kanałowo, jeśli występuje takie wskazanie. Są to m.in. takie sytuacje, jak: powikłana próchnica głęboka prowadząca do zapalenia miazgi, urazy mechaniczne z odsłoniętą miazgą, ropnie.

Leczenie kanałowe zębów mlecznych przeprowadzane jest dwuwizytowo: podczas pierwszej wizyty zakładana jest wkładka dewitalizacyjna (w celu niwelowania bólu), podczas kolejnej wizyty lek ten zastępowany jest pastą wypełniającą kanały, a na całość zakładane jest wypełnienie glassjonomerowe lub kompozytowe.

Wypełnienie zębów stałych

Wypełnienia zębów stałych u dzieci i młodzieży nie różnią się od tych stosowanych u dorosłych pacjentów, zgodnie z najwyższym standardem wypełnień Orident (wysokiej klasy wypełnienia światłoutwardzalne).

Leczenie kanałowe zębów stałych

W przypadku zębów stałych leczenie kanałowe przebiega według tego samego schematu, co u pacjentów dorosłych.

Ekstrakcja zębów mlecznych

Wskazaniem do ekstrakcji zęba mlecznego jest jego duże zniszczenie próchnicowe, ropień lub blokowanie wyrżnięcia zęba stałego. W przypadku zębów rozchwianych ze zresorbowanym korzeniem lekarz używa do znieczulenia żelu znieczulającego. Zęby stabilne, posiadające niezresorbowany korzeń, lekarz usuwa bezboleśnie, stosując znieczulenie komputerowe WAND.

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka przeciwpróchnicowa u dzieci obejmuje takie zabiegi, jak lakowanie i lakierowanie zębów.

Lakowanie zębów polega na pokryciu lakierem szczelinowym bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych (są to miejsca o największym ryzyku rozwoju próchnicy). Szczególnie narażone na rozwój próchnicy są tzw. szóstki (pierwsze trzonowce stałe, które pojawiają się około 6 roku życia). W początkowym okresie zęby te są słabo zmineralizowane, a więc podatne na próchnicę, dlatego tak ważne jest ich zalakowanie.

Kontrolę stanu zalakowanych zębów powinno się przeprowadzać co 6 miesięcy, a w razie potrzeby zabieg należy powtórzyć. Szóstki w ustach dziecka leżą na samym końcu łuków, dlatego dla sześciolatka ich prawidłowe oczyszczanie nie jest łatwe. Ponadto zęby te wyrzynają się za zębami mlecznymi, a nie w miejscu po zębie mlecznym, dlatego łatwo przeoczyć ich pojawienie się, co skutkuje brakiem nauki prawidłowej higieny tego miejsca w jamie ustnej.

Lakierowanie to forma zabezpieczenia przeciwpróchnicowego, wykorzystująca preparaty zawierające fluor, którymi pokrywa się powierzchnię zębów.

Umów się na wizytę

+48 61 411 11 16

pacjent@orident.pl