Zalecenia pozabiegowe
Postępowanie pozabiegowe
Przez 20 minut po zabiegu należy utrzymywać mocno uciśnięty tampon założony przez lekarza. Ewentualnie przepisany antybiotyk należy zażyć najpóźniej 3 godziny po zabiegu, o ile lekarz nie zalecił inaczej. Przez dobę nie wolno płukać jamy ustnej. Można umyć zęby, omijając miejsce zabiegu. Pastę trzeba delikatnie wypluć, nie należy płukać jamy ustnej. Okolicę pozabiegową od drugiej doby po zabiegu można myć specjalną szczoteczką zaleconą przez lekarza oraz stosować w tym miejscu żel z chlorheksydyną.
Obrzęk i ból pozabiegowy
Ból pozabiegowy jest normalnym objawem – może utrzymywać się w kolejnym dniu po zabiegu. Aby go zniwelować, można przyjmować leki przeciwbólowe. Okład z lodu, przykładany przez policzek, pomoże ograniczyć ból i obrzęk.
Jedzenie i picie
Przez dwie godziny po zabiegu niewskazane jest spożywanie pokarmów i picie napojów. Należy unikać gryzienia twardych i klejących pokarmów w okolicy miejsca założenia szwów i starać się rozdrabniać pokarm po zdrowej stronie.
Zdjęcie szwów
Jeżeli podczas zabiegu zostały założone szwy, należy umówić się na ich usunięcie po 7 dniach od zabiegu.
Higiena jamy ustnej
Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, operowanego miejsca nie należy szczotkować tradycyjną szczotką przez około 10 dni od zabiegu. Lekarz poleci specjalną szczoteczkę pozabiegową i żel do mycia szwów i zębów w operowanej okolicy, który należy stosować zamiast pasty. Następnego dnia po zabiegu można rozpocząć płukanie ust zapisanym roztworem na bazie chlorheksydyny – 3 razy dziennie: po śniadaniu, obiedzie i kolacji.
Palenie tytoniu
Należy powstrzymać się od palenia przynajmniej przez pierwszą dobę od daty zabiegu.
Ćwiczenia fizyczne
Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez około 7 dni od zabiegu.
Niepokojące objawy
Koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem, jeżeli po zabiegu pojawią się takie objawy, jak: • krwawienie utrzymujące się ponad 3 godziny, • obrzęk, • podwyższona temperatura, • ból utrzymujący się ponad dwie doby, • szczękościsk.